Phoenix Telecom & Media Services

Sediu: Bulevardul Ghica Tei nr. 137, București, sectorul 2
Telefon fix / Fax: +40 21 242 0392, +40 21 242 0394, +40 31 710 2220 (luni – vineri între orele 09-21 și sâmbătă între orele 09-15)
Telefon suport tehnic: +40 21 242 0392, +40 31 710 2220, +40 733 999 090 (luni – vineri între orele 09-21 și sâmbătă între orele 09-17)
E-Mail: info [at] gemenii [dot] ro
Website: https://www.gemenii.ro

Gemenii Network este o rețea independentă de acces la internet de mare viteză înființată în anul 1998 în sectorul 2 din București și fondator al celui mai mare nod neutru de schimb de trafic din România, InterLAN Internet Exchange. Folosim tehnologia FTTB (Fiber To The Building – fibră optică până la imobil), tronsoanele magistrale fiind instalate prin infrastructura subterană de fibră optică Netcity. Vitezele pe care le oferim în momentul de față sunt de până la 1 Gbps (internet gigabit), acest lucru fiind posibil datorită conexiunii din cel mai mare nod național de schimb de trafic din România, InterLAN Internet Exchange, precum și conexiunilor directe cu principalii furnizorii de telecomunicații din România.