Conferința RONOG anunță cea de-a șasea ediție ‚‚Secure the internet, Unlock the future’’!

02.09.2019

În ziua de marți 01 octombrie, începând cu ora 9:00 va alea loc cea de-a șasea ediție a conferinței RONOG la Hotel JW Marriott Bucharest Grand din București.

Conferința RONOG anunță o ediție memorabilă, prin participarea celor mai buni specialiști din domeniul telecomunicațiilor. Participanții sunt reprezentanți din cadrul companiilor care oferă servicii de acces la internet, transmisiuni de date, servicii de voce, cablu TV, găzduire servere și domenii de internet, dar și din rândul autorităților de reglementare, al furnizorilor de echipamente și soluții de securitate etc.

RONOG nu este doar un eveniment, ci un adevărat fenomen care aduce împreună cei mai buni specialiști în internet și tehnologie, oameni de business, profesioniști și reprezentanți ai operatorilor de telecom. În cadrul acestei ediții vor fi dezbătute subiecte ce vor aborda perspective și provocări cu care se confruntă operatorii de telecomunicații din România, securitatea rețelelor și sistemelor informaționale, probleme tehnice și upgrade-uri ale sistemelor și echipamentelor, noi tehnologii din domeniul IoT, beneficiile pe care le oferă conectarea operatorilor la platformele de schimb de trafic de internet, implementări IPv6, operațiuni de rețea și DNS-uri, guvernarea și politicile de reglementare.

RONOG 6 este un eveniment organizat cu susținerea Asociației Interlan și a sponsorilor: Flowmon Networks, Facebook, Flexoptix, IP Broker, Internet Society, NXDATA, RIPE NCC, Amazon Web Services, Tele-Grup, Viva Telecom, RAL Computers, BMS IT, Chroot Network, DedicatServer.ro și Telekom Romania. Susținători și parteneri media: ANCOM (Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii), Euro-IX (European Internet Exchange Association), CERT-RO (Centrul Național de Răspuns la Incidente de Securitate Informatică), Agerpres, ECSM (European Cyber Security Month), Softlead, Media Expres și Market Watch.

RONOG (Romanian Network Operators Group) este un grup de lucru al operatorilor de rețele din România creat la inițiativa Asociației Interlan. Asociația InterLAN, organizatoarea și gazda evenimentului, este o organizație non-profit al cărei scop principal este reprezentarea intereselor furnizorilor de telecomunicații mici și medii și deține cel mai mare nod neutru de schimb de trafic de internet din România, InterLAN Internet Exchange. Din 2008, Asociația InterLAN este membru cu drept de vot în Euro-IX (Asociația Europeană a Internet Exchange-urilor), iar din 2015 este membru cu drept de vot a organizației europene RIPE NCC.

Programul integral al conferinței este disponibil pe http://www.ronog.ro

Sursa: http://comunicate.mediafax.biz/Pages/Public/Comunicate.aspx?comunicatId=13620