Servicii

• Închiriere circuite fibră optică în rețeaua Netcity
  • Administrare și alocare resurse de numerotație IP
  • Registrar pentru nume de domenii cu terminația ".ro"
  • Servicii dedicate exclusiv membrilor Asociației

Închiriere circuite fibră optică în rețeaua Netcity

Asociația Interlan operează o rețea de fibră optică îngropată în canalizația Netcity din municipiul București.

Prin această rețea sunt disponibile pentru închiriere circuite de fibră optică neechipată "dark fiber" destinate utilizării de către operatorii de rețele. La cerere se pot instala și aloca segmente noi de fibră optică, precum și racorduri la clădiri și se asigură asistență pentru proiectarea de rețele de fibră optică.

Lucrările de mentenanță și instalare a elementelor de rețea sunt realizate în parteneriat cu operatori terți care sunt autorizați să efectueze lucrări în infrastructura subterană. Companiile membre ale Asociației își pot desemna un reprezentant care să fie autorizat pentru efectuarea de lucrări în rețeaua proprie, în anumite condiții reglementate.

Pentru mai multe detalii despre acest serviciu, ne puteți contacta pe adresa de e-mail office [at] interlan [dot] ro.

Administrare și alocare resurse de numerotație IP

Începând cu anul 2015, Asociația Interlan administrează resurse de numerotație IP pentru operatorii de rețele din România, având indicativul Local Internet Registry "ro.interlan" atribuit de administratorul regional al resurselor de numerotație din Europa, Orientul Mijlociu și Asia Centrală RIPE NCC - Réseaux IP Européens Network Coordination Centre.

Serviciile de administrare a resurselor de numerotație IP se adresează tuturor operatorilor de rețele din România și sunt următoarele:

• administrare spații de adrese IPv4
  • administrare spații de adrese IPv6
  • alocare spații de adrese IPv6
  • administrare numere de sistem autonom (AS number)
  • alocare numere de sistem autonom (AS number)

Companiile membre ale Asociației Interlan pot beneficia de reduceri ale tarifelor de administrare a resurselor, pe baza unor decizii care se iau anual.

Datele de contact sunt disponibile pe site-ul RIPE NCC.

Registrar pentru nume de domenii cu terminația ".ro"

Prin serviciul Registrar, Asociația Interlan asigură gestionarea de nume de domenii de Internet.

Serviciul este disponibil prin intermediul companiei InterLAN Internet Exchange, care este deținută de Asociația Interlan și acreditată de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică - ICI București, registrarul acreditat de IANA pentru administrarea numelor de domenii Internet cu terminația ".ro".

De acest serviciu poate beneficia orice furnizor de servicii Internet care deține nume de domenii Internet cu terminația ".ro". Acesta poate fi accesat la https://registrar.interlan.ro.

Servicii dedicate exclusiv membrilor Asociației

Asociația Interlan furnizează și servicii destinate exclusiv către companiile membre, furnizori de servicii de acces la internet și rețele.

Canale de comunicare între reprezentanții companiilor membre

Sunt asigurate mai multe platforme prin care reprezentanții companiilor membre comunică între ei sau primesc diverse informări oficiale:

• Liste de e-mail generale, regionale, tematice;
  • Forum intern;
  • Grupuri de discuții pe platformele sociale Facebook și LinkedIn.

Întreținerea unui portal cu serviciile oferite de companiile membre, destinat utilizatorilor finali

Portalul cautnet.ro conține serviciile oferite de companiile membre ale Asociației Interlan. Prin accesarea portalului, utilizatorii finali pot identifica furnizori de servicii din rândul acestor companii, având posibilitatea de a-i contacta în vederea încheierii de contracte cu aceștia.

Asistență pentru negocierea condițiilor de acces în imobile proprietate comună

Asociația Interlan pune la dispoziția companiilor membre personal calificat pentru negocierea condițiilor de acces în imobile proprietate comună, fie că este vorba de instalarea unei rețele noi sau de renegocierea unor condiții existente de acces. În cazul în care negocierile nu se pot soluționa pe cale amiabilă, Asociația Interlan poate asigura și furnizarea de servicii suplimentare de natură juridică pentru acest tip de spețe.

Spațiu destinat găzduirii de echipamente pentru interconectare în centrul de date NXDATA-1

În baza parteneriatului cu NXDATA, cel mai mare centru neutru de colocare pentru echipamente de rețele de telecomunicații din România, Asociația pune la dispoziția companiilor membre interesate un spațiu de colocare în centrul NXDATA-1 din București, destinat găzduirii unor echipamente de interconectare, în condiții preferențiale.

Asigurarea de echipamente de rezervă (backup) pentru operatorii de rețele

Companiile membre ale Asociației Interlan pot accesa un stoc de echipamente de rezervă specifice operatorilor de rețele care oferă servicii destinate utilizatorilor finali, respectiv echipamente pentru rețele PON și echipamente pentru rețele CATV. Acestea sunt destinate închirierii pe durate scurte, pentru acoperirea unor nevoi generate de apariția unor defecțiuni sau avarii ale echipamentelor proprii.

Asigurarea de acces la Internet de siguranță (backup) pentru furnizorii de servicii Internet

Prin acest serviciu, furnizorii de servicii Internet din cadrul Asociației pot beneficia de o conexiune la internet de siguranță (back-up) destinată situațiilor în care aceștia întâmpină probleme cu conexiunile de legătură la Internet. Serviciul se activează la cerere și poate fi controlat printr-o interfață dedicată.