Cea de-a șasea ediție a evenimentului RONOG

03.10.2019

Bucuresti - 03 octombrie 2019 -

Evenimentul a reunit peste 160 de participanți ce au abordat subiecte privind direcțiile de dezvoltare a internetului, perspective și provocări cu care se confruntă operatorii de telecomunicații din România, securitatea rețelelor și sistemelor informaționale, atacuri DDoS, probleme tehnice și upgrade-uri ale sistemelor și echipamentelor, noi tehnologii din domeniul IoT, epuizarea resurselor IPv4 și implementări IPv6, operațiuni de rețea și DNS-uri, noi tehnologii și aplicații din industria de comunicații precum și politici și practici de reglementare.

Conferința RONOG este locul de întâlnire al specialiștilor din domeniul telecom cu cele mai influente personalități ce susțin comunitatea de telecomunicații la nivel internațional.

La eveniment au participat reprezentanți din cadrul companiilor care oferă servicii de acces la internet, transmisiuni de date, servicii de voce, cablu TV, găzduire servere și domenii de internet, dar și din rândul autorităților de reglementare, al furnizorilor de echipamente și soluții de securitate etc.

În prima secțiune a conferinței Policy & Regulatory Practices, reprezentantul autorității de reglementare ANCOM Florin Dragomir a prezentat calitatea serviciilor de acces fix la internet în bandă largă din România și platforma electronică Netograf care oferă utilizatorilor de internet din România un instrument independent pentru a verifica permanent calitatea serviciului de acces la internet, reprezentantul Asociației Interlan Cristian Copcea a făcut o scurtă prezentare a proiectelor dezvoltate de Interlan și dedicate comunității operatorilor de telecomunicații iar Varujan Pambuccian, membru Comisia pentru Tehnologia Informației și Comunicațiilor din cadrul Camerei Deputaților, a vorbit despre rolul pe care l-au avut micii operatori locali în dezvoltarea serviciilor în bandă largă dar și despre importanța diversificării paletei de servicii dedicate utilizatorilor finali de către operatorii mici de telecomunicații pentru a face față concurenței din piață.

Secțiunea Infrastructure & Network Operators s-a evidențiat prin prezentarea făcută de Ben Ryall de la Facebook despre măsuri de control pentru livrarea eficientă a conținutului către toți utilizatorii, Cătălin Petrescu a vorbit despre utilizarea instrumentelor de tip open source la realizarea unui instrument util pentru planificarea capacității rețelelor, Thomas Weible de la Flexoptix a prezentat complexitatea modulelor de mare viteză iar Walt Wollny de la Hurricane Electric a susținut o prezentare interactivă despre importanța critică a securității interconectărilor și utilizarea uneltelor BGP.

În secțiunea Security, Jiri Knapek de la Flowmon a vorbit despre abordări privind provocările vizibilității în mediul de rețea, Andrei Ioniță de la Bitdefender a subliniat pericolele la care sunt expuși utilizatorii în urma atacurilor cibernetice, Virgil Truică a făcut o prezentare despre atacurile de tip DDoS și evoluția acestora pe piața din România iar Kevin Meynell de la Internet Society a făcut o prezentare despre normele comune și bunele practici pentru securitatea rutelor MANRS, o inițiativă globală susținută de Internet Society, care oferă soluții esențiale pentru reducerea celor mai frecvente amenințări la rutare.

În ultima secțiune a evenimentului, au dezbătute tematici despre resurse de internet. Anje Roosjen de la RIPE NCC a vorbit despre epuizarea resurselor IPv4, urmată de Arnold Nipper care a prezentat PeeringDB o bază de date utilă pentru toți operatorii, Bogdan Cojocaru a prezentat etapele implementării rețelelor Wifi enterprise.

Ca în fiecare an, evenimentul RONOG continuă să joace un rol important în comunitatea regională a operatorilor de telecomunicații, oferind un cadru deschis pentru schimbul de experiență și lansând noi provocări pentru dezbateri ulterioare și dezvoltarea de parteneriate solide. Ediția viitoare a conferinței va aduce în prim plan provocări și va rămâne în continuare un cadru de întâlnire pentru toți membrii comunității RONOG!

Evenimentul RONOG 6 a fost găzduit de Asociația Interlan, organizația furnizorilor de servicii de telecomunicații din România cu susținerea organizațiilor partenere RIPE NCC, Internet Society, Euro-IX și PeeringDB, a Autorității Naționale pentru Reglementare și Administrare în Comunicații ANCOM și a Centrului Național de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică CERT-RO, precum și a sponsorilor Flowmon Networks, Facebook, Flexoptix, IP Broker, Internet Society, NXDATA, RIPE NCC, Amazon Web Services, Tele-Grup, Viva Telecom, RAL Computers, BMS IT, Chroot Network, DedicatServer.ro și Telekom România. Partenerii media ai evenimentului au fost Agerpres, ECSM (European Cyber Security Month), Softlead, Media Expres și Market Watch.

Sursa: https://www.agerpres.ro/ots/2019/10/03/cea-de-a-sasea-editie-a-evenimentului-ronog--640299