RONOG 2: Avem un internet foarte bun în România și am ajuns vestiți și în alte țări

14.10.2016

Învățământul oficial este mult în urma realității. Copiii trebuie pregătiți pentru domenii și feluri noi de a gândi care se referă la un moment mult mai apropiat decât credem noi, a declarat Varujan Pambuccian, membru în Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor din Camera Deputaților, în conferința RONOG 2016 (Romanian Network Operators Group).

”Avem un internet foarte bun în România și am ajuns vestiți și în alte țări” a declarat Florin Dragomir, Șeful Dep. Reglementare Tehnică ANCOM (Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații). Cifrele susțin aceste afirmații. Astfel, în primul semestru al anului 2016, viteza medie de download pentru internetul fix este de 75, 07Mbps (față de 53,22 Mbps în 2015), iar pentru internetul mobil este de 27,72 Mbps (față de 19,22 Mbps în 2015).

”În România putem vorbi despre situația bună a comunicațiilor. Competiția a contat cel mai mult. Cheia în toată creșterea de bandă rapidă și ieftinirea serviciilor a fost libera competiție. Faptul că tehnologii diverse au fost în competiție liberă pe piață a dus la acest fenomen. Acesta este un secret. Și mai este un secret: românii sunt foarte buni consumatori. De orice! Acesta este iar un lucru foarte important pe care supermarketurile l-au înțeles de foarte mult timp. Și dacă veți observa statisticile Eurostat, zona urbană a României stă în zona consumului la fel de bine cum stă în zona internetului. Din păcate, avem acest gap foarte mare între urban și rural care trebuie rezolvat”, a punctat Pambuccian.

Un alt aspect important adus pe ordinea de zi a conferinței RONOG 3 de Varujan Pambuccian a fost legat de ”un alt gen de învățământ”, proiect pe care dorește să-l dezvolte fără ajutorul statului. ”În zona în care suntem acum, este limpede că învățământul oficial este mult în urma realității. În SUA și Canada, acest lucru este bine suplinit prin hub-uri pentru elevi, în care ei se pregătesc în domenii care contează acum pentru economia actuală. Acolo există deschidere pentru inteligența artificială etc., mă refer la robotică industrială și sper să avem parteneriate cu producători europeni de roboți industriali, la fabricatie digitală. Am început această initiațivă și cred că va trebui să creăm o platformă tehnologică prin care orice copil, oriunde s-ar afla el, să poată să urmeze în sistem de web-inar cursurile respective. Să poată să upload-eze lucruri pe care le gândește și să fie pregătit pentru viitor. Este poate cel mai important lucru pe care îl putem face. Noua economie distruge locuri de muncă cu o viteză mult mai mare decât ele pot fi create. Deja acest lucru este luat în serios în foarte multe țări. Există legi care vorbesc despre venit garantat din aceasta cauză. Eu aș prefera să ne pregătim, având mare grijă să nu transformăm o clasă a oamenilor inutili, care oricum o să apară în fiecare țară, într-un vector social major la noi. Este bine să prevenim din timp, pregătind copiii pentru domenii și feluri noi de a gândi care se referă la un moment care este mult mai aproape decât credem noi”.

RONOG (Romanian Network Operators Group) este un grup de lucru al operatorilor de telecomunicații și deținătorilor de rețele din România creat la inițiativa Asociației Interlan, asociația furnizorilor mici și medii de servicii de telecomunicații.

Conferința RONOG 2016 a fost realizată cu susținerea Asociației InterLAN și a sponsorilor Infoblox, Tata Communications, IP.Broker,  Ripe NCC, Internet Society, Starnet Media, Media Sat.

Sursa: https://www.amosnews.ro/ancom-avem-un-internet-foarte-bun-romania-si-am-ajuns-vestiti-si-alte-tari-2016-10-14