România a găzduit recent la Timișoara cea de-a șaptea reuniune regională a operatorilor de rețele din sud-estul Europei

28.06.2018

România a găzduit săptămâna trecută la Timișoara reuniunea regională RIPE SEE 7, evenimentul fiind găzduit de organizația europeană RIPE NCC în parteneriat cu Interlan, o asociație de furnizori de servicii de comunicații electronice și rețele care deține cea mai mare platformă națională neutră de schimb de trafic de internet și date.

Reuniunile regionale RIPE SEE se desfășoară în fiecare an în Europa de sud-est, oferind participanților oportunități de a împărtăși cunoștințe și experiențe și de a identifica domenii de cooperare regională. În acest an, evenimentul a avut loc la Timișoara, la acesta participând reprezentanți ai operatorilor și autorităților de profil din țările din regiune dar mai ales din România.

Programul evenimentului a cuprins două zile de sesiuni de tutoriale și prezentări pe diverse teme de interes pentru operatori: IPv6 Security, Routing, Peering, Data Protection (GDPR), cooperare academică etc. În cursul serilor au fost organizate evenimente festive la care cei prezenți au putut discuta liber.

În cadrul conferinței, InterLAN Internet Exchange a prezentat informații actualizate despre platforma de peering la nivel național la care în momentul de față sunt conectați peste 90 de operatori atât din țară cât și din străinătate, precum și noua aplicație de management al platformei TVX, un proiect prin care operatorii conectați pot recepționa fluxuri video de la diverse posturi de televiziune din România pe care să le redistribuie apoi în rețeaua proprie clienților care beneficiază de servicii de televiziune prin cablu. Aplicația de management a acestei platforme permite furnizorilor de conținut audiovizual să dețină controlul asupra furnizorilor de cablu licențiați care le retransmit programele TV către clienții finali.

La eveniment au participat peste 100 de invitați din România, Albania, Bosnia-Herțegovina, Bulgaria, Cehia, Germania, Marea Britanie, Italia, Macedonia, Olanda, Serbia, Slovenia, Ucraina și Africa de Sud.

RIPE NCC este organizația care administrează resursele de numerotație internet pentru zona Europei, Orientului Mijlociu și Asiei Centrale.

InterLAN Internet Exchange este cel mai mare nod neutru de schimb de trafic de date și internet din România deținut de Asociația Interlan, o organizație a furnizorilor de servicii de acces la internet și cablu TV. Printre cele mai cunoscute nume prezente în platformă se numără Facebook, Orange Romania, Google, Telekom Romania, Microsoft, Yahoo.

Etichete: InterLAN, Internet Exchange, telecom, peering, RIPE, Timisoara.

Sursa: https://comunicate.wall-street.ro/romania-a-gazduit-recent-la-timisoara-cea-de-a-saptea-reuniune-regionala-a-operatorilor-de-retele-din-sud-estul-europei-1314