Cea de-a patra reuniune anuală a operatorilor de rețele din România – RONOG 4 a avut loc marți, 31 octombrie 2017 la hotelul Radisson Blu din Capitală

02.11.2017

RONOG 4 reunește în fiecare an reprezentanți ai operatorilor de rețele din România dar și din străinătate, participanții având astfel posibilitatea de a face schimb de experiență și de a împărtăși soluții și idei. La eveniment mai participă și furnizori de servicii de conținut, furnizori de soluții de securitate a rețelelor, asociații și organizații ale furnizorilor de servicii de telecomunicații, instituții și organisme cu atribuții în domeniu.

Evenimentul a fost structurat în patru secțiuni ce au abordat diferite teme de prezentări și discuții pe marginea acestora.

În secțiunea Policy & Governance, Florin Dragomir de la autoritatea de reglementare ANCOM a prezentat evoluția serviciilor de acces fix la internet în bandă largă din România, Ionuț Andrei de la Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale a vorbit despre securitatea împotriva atacurilor cibernetice iar Varujan Pambuccian, membru Comisia pentru Tehnologia Informației și Comunicațiilor din cadrul Camerei Deputaților, a vorbit despre rolul pe care l-au avut micii operatori locali în dezvoltarea serviciilor în bandă largă dar și despre importanța conținutului pe internet: „În următorii cinci - șase ani, o să vedem din ce în ce mai mult o intervenție serioasă în zona medicinii biologiei sintetice și anul viitor în aprilie o să avem primele date ale testelor făcute pe cancer incluzând chirurgia ADN… și aici iarăși vorbim de content – alt tip de content, content medical personalizat” făcând referire la importanța conținutului.

Secțiunea Infrastructure / Network Operators a debutat cu o prezentare făcută de Arkadiusz Giedrojc și Jaroslaw Grabowski a unor soluții de echipamente dedicate rețelelor de la Arista Networks, Ben Hasselblatt de la Ekahau a prezentat un kit de verificare a rețelelor wireless, Miriam Kuehne de la RIPE NCC a vorbit despre serviciile pe care le furnizează organizația operatorilor din regiunea Europei, Asiei de Sud-Est și Orientului Mijlociu iar Dana Chibac și Valentin Novac de la TP-Link Romania au prezentat o soluție de rețea wireless gestionată în cloud.

În secțiunea Security, Mihnea Grigore de la Akamai Technologies a prezentat raportul pe primul semestru din 2017 privind starea securități internetului, Bogdan Cârstoiu de la 4PSA&Hubgets a vorbit despre rolul fiecărui actor de la client la furnizor în rezolvarea provocărilor IoT iar Ramil Khantimirov a prezentat o soluție de protecție a site-urilor web împotriva atacurilor DDoS.

Ultima secțiune a evenimentului a fost IoT / IPv6, în care Matei Psatta, Digital Marketing Stategist, a arătat cum tehnologiile nu schimbă comportamentul oamenilor, aceștia fiind cei care schimbă și aleg tehnologia. Jan Žorž de la Internet Society a prezentat un utilitar gratuit destinat verificării afișării corecte a site-urilor web pentru utilizatorii care se conectează de pe o adresă IPv6 iar Mihai Apostolescu de la Ericsson Romania a prezentat o platformă destinată managementului dispozitivelor IoT.

La final, în secțiunea dedicată prezentărilor scurte, Rebecca Class-Peter a prezentat activitatea organizației Euro-IX și o bază de date cu informații utile destinate Internet Exchange-urilor iar Svetoslav Naydenov de la BIX.BG a prezentat o soluție de gestiune a fluxurilor de date multicast într-un Internet Exchange.

Evenimentul RONOG 4 a fost găzduit de Asociația Interlan, o organizație a furnizorilor de servicii de telecomunicații din România cu susținerea organizațiilor partenere RIPE NCC, Internet Society și Euro-IX, a Autorității Naționale pentru Reglementare și Administrare în Comunicații ANCOM și a Centrului Național de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică CERT-RO, precum și a sponsorilor Arista Networks, IP Broker, NL-ix, Infinity Telecom, Globema, Ingram Micro, Starnet Media, 4PSA, NXDATA, Tele Grup, Viva Telecom, MITnet, RETN.net. Sistemul de traducere simultană în limbile engleză, franceză și rusă a fost asigurat de Headvox. Partenerii media ai evenimentului au fost Agora, Revista Biz, Agerpres, ECSM, Club IT&C și ITC Media.

Etichete: RONOG, network operators, internet exchange, peering, IPv6, IoT, InterLAN

Sursa: http://www.comunicate.mediafax.biz/Pages/Public/Comunicate.aspx?comunicatId=11904